Taras jest miejscem odbywania majowych i letnich spotkań z przyjaciółmi, spożywania rodzinnych posiłków, grillowania, kontaktu z naturą podczas zdalnej pracy. Musi być wygodny, zadbany i trwały, a wśród jego najważniejszych cech warto wymienić powierzchnię, która w razie możliwości będzie zdolna pomieścić gości, dzieci i samych gospodarzy.
W marketach budowlanych znajdziemy wiele materiałów zdatnych do wykorzystania w trakcie budowy tarasu. Wymienimy wśród nich kostkę brukową, kompozyty drewniane, płytki mrozoodporne, drewno czy betonowe płyty. Każdy z tych wariantów cechuje konieczność wykonania innych prac budowlanych, wyróżnia koszt budowy i eksploatacji czy inna wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe. Każdy różni się rozmaitymi zaletami, ale żaden nie jest pozbawiony wad.
Taras z płytek mrozoodpornych
Płytki takie są wyjątkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Niestety są one chłodne i nieprzyjemne w dotyku, gdy chodzić po nich gołą stopą. Ponadto w gorące dni, na nasłonecznionej powierzchni, mocno się nagrzewają. Jest to oszczędnościowy wariant budowy tarasu, który jest w stanie przetrwać wiele. Niewłaściwe wykonanie prac budowlanych czy nierówność wylewki pod płytki mogą być jednak powodem ich odpadania.
Płytki mrozoodporne wychodzą ostatnio z mody, ale to doskonały materiał na budowę niskobudżetowego tarasu, który będzie nam służył przez ładnych kilka lat.
Drewno
Choć płytki mrozoodporne są estetyczne, nie cechują się wyjątkową elegancją. Gdy pragnie się uzyskać prawdziwy, naturalny i szykowny efekt, lepiej jest zainwestować w drewno europejskiego pochodzenia lub te pochodzące z egzotycznych krajów. Pierwsze są dość powszechne i tanie, egzotyczne drewno ma lepsze właściwości i jest o wiele trwalszym wariantem. Jego zakup jest dosyć drogą inwestycją. Szczególnie gdy planuje się wykonać rzetelny, taras o sporej powierzchni, który pomieści całą rodzinę i w którym nie będziemy czuć się przytłoczeni zbytnim zatłoczeniem na małej przestrzeni.
Drewno jest przytulne i ciepłe w dotyku, nie nagrzewa się i nie wychładza tak jak płytki mrozoodporne. Jest to jeden z najlepszych wariantów wśród materiałów wykorzystywanych do budowy otwartych na ogród, niezadaszonych tarasów. Choć istnieje możliwość odpadnięcia jednej z tarasowych desek, to jej wymiana nie powinna stanowić problemu. Drewno wymaga jednak olejowania i cyklicznego zabezpieczania przed warunkami atmosferycznymi. Przed wpływem mrozów, śniegu, w szczególności wody i wysokich temperatur.
Taras z drewna może ulegać z czasem matowieniu i szarzeniu. W celu jego odnowienia wykonuje się cyklinowanie i inne zabiegi pomagające utrzymać go w doskonałej kondycji.
Bloczki betonowe czy kostka brukowa
Zarówno jedna, jak i druga technologia są dobrym i trwałym pomysłem na niezadaszony taras. W każdej z nich powinniśmy pamiętać o utrzymaniu spadku na poziomie minimum 0,5% od ścian budynku, by zaistniała możliwość odprowadzania wody deszczowej czy wody z topniejącego śniegu.
Taras w obydwu technologiach będzie wytrzymały na zmienne warunki pogodowe, a wykorzystując kostkę brukową, będziemy w stanie stworzyć prawdziwie piękne kompozycje, gdy prawidłowo zainwestujemy swoje pieniądze.
Utrzymaniem kostki w dobrej kondycji zajmują się specjalistyczne firmy. Niestety zarówno beton, jak i kostka są wyjątkowo twardymi materiałami, co może stanowić niebezpieczeństwo stłuczeń czy otarcia kolan przez najmłodszych tarasowych gości.
Taras wykonany z kompozytu
Kompozyt drewniany przypomina wyglądem prawdziwe drewno i prezentuje się naturalnie. Posiada najlepsze cechy drewnianych materiałów, a pozbawiony jest ich najgorszych cech. Nie wchłania wilgoci i dzięki szczotkowaniu w procesie produkcji może tworzyć powierzchnie antypoślizgowe. Ponadto nie jest podatny na zmienne warunki pogodowe i świetnie nadaje się do zabudowań tarasowych w otwartej przestrzeni.
Odporny na mrozy, chłód i nasłonecznienie. Na dużą wilgotność powietrza i nieulegający wpływom deszczówki czy topniejącego lodu. Jest to materiał dość drogi w wykorzystaniu, ale zdatny do samodzielnego montażu. Wystarczy odrobina umiejętności, by móc samodzielnie wykonać z niego taras, który będzie trwały przez długie lata. Ten wyjątkowy materiał z czasem jest coraz chętniej wykorzystywany i wyjątkowo chwalony przez starych i nowych użytkowników.