Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Rynek nie pozostawia złudzeń. Ceny mieszkań rosną i taka tendencja prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez kolejne lata. Niemal pewne jest natomiast, że ceny nieruchomości tego typu nie będą spadać. Powoduje to, że coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania czy to dla siebie czy też na wynajem i inwestycję. Na co jednak należy zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania?

Blok czy kamienica?

Na rynku nieruchomości wiele jest ofert sprzedaży mieszkać w kamieniach. Wyróżniają się one zdecydowanie niższą ceną niż mieszkania w blokach. Wynika to z kilku faktów. Bloki należą zazwyczaj do dużych spółdzielni mieszkaniowych, dzięki czemu są odpowiednio zarządzane przez kompetentnych ludzi. Inaczej może być w przypadku pojedynczych kamienic, kiedy to pieczę nad całą kamienica sprawują przypadkowe osoby. Wiąże się to z tym, że remont kamienicy i drobne naprawy mogą nigdy nie nastąpić. Inaczej jest w przypadku bloków, gdzie czynsze egzekwowane są regularnie, a to przekłada się na częste modernizację i wprowadzanie udogodnień. Kupno mieszkania w kamienicy, choć kusi niższą ceną, wiąże się więc z wyższym ryzykiem.

Okolica mieszkania

Kluczowym czynnikiem przy zakupie mieszkania jest jego położenie na mapie miasta. Czynnik ten jest kluczowy zarówno w przypadku zakupu mieszkania “dla siebie”, jak i zakupy mieszkania “na wynajem”. W pierwszym przypadku należy dobrać okolice subiektywnie w miejscu, które nas oczaruje swoim klimatem i urokiem. W drugim zaś przypadku należy kierować się głównie niedaleką odległością od uczleni wyższych. Należy mieć świadomość, że to właśnie studenci są najczęściej zainteresowani wynajmem pokoju lub całego mieszkania.

W obu przypadkach należy zwrócić uwagę na bliskość położenia sklepu spożywczego, przystanku autobusowego, atrakcji, parku, salonu fryzjerskiego itd. Mało znaną techniką pozwalającą ocenić okolice mieszkania, którym się interesujemy, jest spędzenie kilku godzin w samochodzie pod blokiem, w którym chcemy kupić mieszkanie. Pozwoli to ocenić, czy okolica jest spokojna i czy w nocy istnieje duże ryzyko na napotkanie się na nieprzyjemne osoby.

Układ mieszkania

Podczas zakupu mieszkania warto od razu założyć sobie jaki ma być jego układ. Ważne jest czy zainteresowanie kieruje się na kawalerkę czy też na mieszkanie kilkupokojowe. Warto również zwracać uwagę na układ okien. Okazuje się bowiem, że często kawalerki mają taki układ okien, że niedużym kosztem możliwe jest dobudowanie ścianki działowej i stworzenie dodatkowego pokoju będącego na wagę złota. Elementem porządnym w każdym mieszkaniu jest balkon. Ważne również by okna mieszkania nie były skierowane w kierunku północnym, gdyż to powodowałoby małą ilość światła w mieszkaniu. Należy również unikać mieszkań usytuowanych na parterze. Nie gwarantują one odpowiedniego bezpieczeństwa i komfortu, choć kuszą dużo niższą ceną.

Dodaj komentarz