Lampa do czytania – jaką wybrać?

Wszyscy miłośnicy książek doskonale wiedzą, że ważne jest nie tylko wygodne miejsce, ale też idealna lampa do czytania. Dobrze dobrany model pozwoli nam czerpać pełnię przyjemności płynącej z lektury. Przy niemęczącym oczu światle, możemy spędzać długie książkowe wieczory oraz pracować. Czym więc powinniśmy się kierować podczas wyboru konkretnego produktu?

Dopasowanie modelu lampy do miejsca czytania

Książki i czasopisma można czytać w różnych miejscach: na łóżku, przy biurku lub w salonie. Wszystko zależy od naszych upodobań i tego, gdzie czujemy się najwygodniej. Przykładowo, jeśli najbardziej lubimy oddawać się lekturze w fotelu lub na kanapie, to właśnie tam powiśmy umieścić odpowiednią lampę do czytania. Idealne w tym wypadku będą lampy stojące. Jeśli zaś wybraliśmy salon, to musimy pomyśleć o porządnym oświetleniu bazowym. Małe, punktowe lampki, dające skoncentrowane źródło nie nadają się do czytania. Ich światło jest zbyt słabe, więc mogą negatywnie wpływać na wzrok. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór modelu dającego rozproszone światło, który dobrze oświetli miejsce do czytania.

Idealna odległość do czytania

Warto przyjrzeć się lampom, które posiadają funkcję regulacji. Takie modele można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb, zwiększając komfort czytania. Dużą popularnością cieszą się produkty na wyginanej nóżce, które są nie tylko funkcjonalne, ale też efektowne. Ważny jest także kąt padania światła. Dla osób leworęcznych światło powinno padać z prawej strony, a dla praworęcznych z lewej. Tej zasady trzeba przestrzegać niezależnie od miejsca czytania.

Optymalna barwa światła

Istotne znaczenie ma odpowiednia barwa światła, dlatego przy zakupie lampy koniecznie zwróćmy uwagę na żarówki. Idealne będą modele, które nie obciążą nadmiernie naszego wzroku. Łagodne dla oczu są np. produkty w barwach zimnych, ponieważ są zbliżone do naturalnego światła dziennego. Wybór żarówek tego typu z pewnością opłaci się, jeśli zamierzamy spędzać długie godziny przy książce, nie męcząc przy tym wzroku.

Efektowny wygląd

Poza cechami praktycznymi lampa do czytania powinna pasować do stylu wnętrza i podkreślać jego charakter. Jeśli oddajemy się lekturze w sypialni, pomyślmy o lampkach nocnych z niebanalnym abażurem w stylu retro lub futurystycznym. Te modele zapewnią nam odpowiednią ilość światła i jednocześnie dodadzą wnętrzu charakteru. Jeśli zaś na miejsce czytania wybraliśmy salon, to przy zakupie produktu zwróćmy uwagę na meble i pozostałe elementy oświetlenia. Wszystkie elementy pomieszczenia powinny idealnie współgrać ze sobą, tworząc harmonijną całość.

Dodaj komentarz