Dom od dewelopera. Plusy i minusy

Szukając domu do kupienia, możemy wybierać spośród domów, które już były przez kogoś użytkowane, jak i nieruchomości nowych. Te najczęściej sprzedają deweloperzy, którzy budują nieruchomości tylko w celu ich szybkiej odsprzedaży. Takie nowe domy nierzadko sprzedawane są w bardzo atrakcyjnych cenach, nie przekraczających dwustu – trzystu tysięcy złotych. Kupując taki dom, kupujemy też mniejszą czy większą działkę. Najczęściej jej wielkość nie przekracza trzystu metrów, nie oznacza to jednak, że jest za mała. Z powodzeniem wystarczy miejsca na podjazd dla samochodu, a także na mały ogródek za domem czy też miejsce, gdzie będą bawić się dzieci. Czy taki dom jest dobrym wyborem? Jeśli będziemy pamiętać zarówno o plusach jak i minusach takiego zakupu, niewątpliwe tak. Podstawowym minusem takich nieruchomości jest brak wykończenia wewnątrz. Nie są to bez wątpienia domy do zamieszkania od zaraz. Aby w nich zamieszkać, konieczne będą dodatkowe wydatki na wykończenie domu i sporo czasu na wszelkie prace z tym związane.

Do zamieszkania za jakiś czas

Takie domy to domy w stanie surowym zamkniętym. Są w nich okna, drzwi wejściowe, ściany czy podłogi. W przypadku domów z piętrem, są też oczywiście schody. Jednak w tych najtańszych nie ma w środku poza tym nic. Oczywiście są i nieco droższe, wyposażone między innymi w ogrzewanie, nie jest to jednak generalna zasada. Nie każdy dom od dewelopera takie posiada. Konieczne może być zatem jego założenie. Niezbędne tez będzie wykonanie wielu innych prac. Urządzenie całego domu zawsze będzie zaś wiązać się ze sporymi kosztami. Już urządzenie kompletnej kuchni może kosztować dużo ponad dziesięć tysięcy złotych. Podobnie łazienki. Dużym kosztem będzie też zakładanie podłóg czy nawet malowanie sufitów i ścian w całym domu. Nie można tez zapominać o urządzeniu działki. Najczęściej taka działka jest nieogrodzona, konieczne jest tez jej pełne zagospodarowanie, co także wiąże się z wydatkami. Te oczywiście można ponosić już w trakcie zamieszkiwania w domu. Wiele wcześniejszych jednak należy ponieść przed wprowadzeniem się. Nie da się bowiem mieszkać w domu bez łazienki czy kuchni.

Czasem to bardzo dobry wybór

Ci, których stać na zakup takiego domu, a jednocześnie i na jego wykończenie, powinni taką opcję rozważyć. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie jest im potrzebny dom do natychmiastowego zamieszkania. Warto tu też dodać, że niekiedy deweloperzy sprzedają domy nie do końca wybudowane lub dopiero rozpoczęte. Podpisanie aktu notarialnego i przekazanie kluczy odbywa się oczywiście już po zakończeniu budowy. Kupujący wchodzi więc do absolutnie nowego domu, który jednak będzie musiał odpowiednio wykończyć, co bez wątpienia zajmie trochę czasu.

Zakup takiego domu jest tez wart polecenia z innego względu. To nowa nieruchomość, której wartość po całkowitym wykończeniu jeszcze wzrośnie i będzie dosyć powoli opadać, choć w przypadku domów w dobrych lokalizacjach trudno mówić o opadaniu ceny. Wartość nieruchomości będzie cały czas rosnąć. Ewentualna sprzedaż takiego domu – nawet po kilku latach jego użytkowania – bez wątpienia będzie bardzo korzystna. Zostanie sprzedany za dobrą cenę, a potencjalnych kupujących bez wątpienia nie będzie brakować, bowiem wciąż będzie to stosunkowo młody dom, a takie na rynku wtórnym sprzedają się najszybciej.

Jeśli więc rozważamy zakup domu i nie musimy zamieszkać w nim bardzo szybko, warto przeanalizować oferty deweloperów. Wiele z nich to oferty bardzo atrakcyjne, warte uwagi. Szczególnie interesujące są ostatnie domy do kupienia w danych lokalizacjach. Sprzedawane są bardzo często z atrakcyjnymi rabatami.

Dodaj komentarz