Brukarstwo artystyczne

Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem do układania różnego rodzaju nawierzchni. Jeżeli jest odpowiednio gruba, może stanowić nawet nawierzchnię parkingu dla samochodów ciężarowych. Natomiast wiele osób chętnie korzysta z usług brukarskich w celu zagospodarowania przestrzeni dookoła własnego domu.

Jeżeli ktoś wie jak się układa kostkę brukową może zrobić to nawet samodzielnie. Ważne aby przestrzegał kolejnych etapów pracy i wykonywał każdy z nich bardzo solidnie. Najpierw potrzebny jest projekt. Następnie trzeba wykonać podłoże pod kostkę. Samo układanie powinno odbywać się rzędami, po wcześniejszym wykonaniu krawężników. Aby dobrze osadzić poszczególne elementy przydatny będzie gumowy młotek. Nawierzchnie kostkowe wokół domu mogą wytyczać ścieżki, alejki czy podjazdy do garaży. Poza tym można w ten sposób również zagospodarować na przykład taras czy placyk w ogrodzie. Wiele osób chce, aby przestrzeń przed domem wyglądała oryginalnie i ciekawie. W związku z tym korzystają z usług polegających na artystycznym układaniu kostki.

Jeśli chodzi o brukarstwo artystyczne sama technika wykonywania podłoża i układania elementów nie różni się niczym od standardowego wykonywania nawierzchni kostkowej. Chodzi natomiast o to, żeby wykonać interesujący projekt, a następnie dobrze go odwzorować. Właśnie dlatego lepiej powierzyć tego typu pracę specjalistom. Bardzo często firmy brukarskie współpracują z producentami kostki brukowej czy granitowej. Mają więc dostęp do najlepszych materiałów. Mogą wybierać w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Dzięki temu powstają piękne wzory. Najbardziej popularne to szachownica czy jodełka, ale są one raczej wykonywane na powierzchniach publicznych – na przykład na różnego rodzaju placach. Tak naprawdę dzięki współpracy osoby zainteresowanej wzorem i brukarza-artysty można stworzyć coś niepowtarzalnego.

Oprócz najpopularniejszej i najtańszej kostki brukowej można korzystać z granitu lub bazaltu. Ten ostatni jest drogi i rzadko wybierany. Natomiast granit wygląda bardzo ładnie, jest wyjątkowo trwały i występuje w kilku kolorach: szarym, szaro-rudym, żółtym, zielonym, biało-różowym, czerwonym i czarnym. Oczywiście kostka brukowa również może mieć różne kolory dzięki dodaniu odpowiednich pigmentów podczas procesu produkcji. Poza tym istnieje możliwość nadawania jej różnych kształtów i jest tańsza od granitu. Bez względu na to na jaki rodzaj materiału zdecydujesz się ostatecznie, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji nawierzchni kostkowej. W przeciwnym razie nie będziesz mógł się w pełni cieszyć z uzyskanych wzorów.

Dodaj komentarz