Biurowce w Polsce atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów

Wydaje się, że rynku nieruchomości biurowych kryzys się nie ima. W przeciwieństwie do rynku mieszkań na którym panuje zastój biura w Polsce sprzedają się najlepiej od 2007 roku. Takie wyniki zaprezentowane są w najnowszym raporcie firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Polska atrakcyjna dla inwestorów

Według raportu w sektorze biurowym w Polsce wartość transakcji dla pierwszej połowy 2013 roku wynosiła 660 mln euro. Zdaniem magazynu „Marketbeat – Jesień 2013″ tak duża wielkość sprzedaży wynikała nie tylko ze znacznego zapotrzebowania na powierzchnie biurowe ale przede wszystkim z atrakcyjności dostępnych na rynku nieruchomości. Jak można również przeczytać w tym raporcie wartość wszystkich transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w tym okresie przekroczyła 1mln euro.

Spektakularne transakcje

Największa transakcja jaka miała miejsce w pierwszej połowie roku opiewała na kwotę 127 mln euro. Amerykański fundusz Hines Global REIT nabył położone warszawskim Służewcu New City oraz NC2 sprzedawane przez spółkę ECI. Natomiast niewiele mniej wydał niemiecki fundusz Union Investment – kupił za 120 mln euro położony w warszawie biurowiec Sentator. Trzecia co do wielkości transakcja miała miejsce we Wrocławiu. Polski fundusz PZU FIZ kupił od firmy Skanska biurowce Green Towers za 64 mln euro.

Kto najczęsciej inwestuje w Polski rynek?

Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie Cushman & Wakefield, dla pierwszej połowy roku prawie, połowa transakcji na rynku nieruchomości biurowych przypada na inwestorów niemieckich i amerykańskich. Natomiast co warto podkreślić wzrasta znaczenie polskich podmiotów, jest to trzecia do wielkości grupa kupujących. Stanowią one 17,6% rynku i opiewają na 192 mln euro. Jak podreśla w raporcie firma Cushman & Wakefield silna pozycja lokalnych inwestorów wpływa pozytywnien na stabilność rynku oraz powinna generować dodatkowe impulsy popytowe. Oznacza to że o ile na razie widać wyraźną dominację kapitału zagranicznego na rynku nieruchomości biurowych to może się to zmienić w najbliższym czasie.