Z pośrednikiem czy samodzielnie – z jakich rozwiązań korzystają kupujący w stolicy?

Z pośrednikiem czy samodzielnie – z jakich rozwiązań korzystają kupujący w stolicy?

Znalezienie we własnym zakresie nabywcy na mieszkanie czy lokal o konkretnych parametrach może zająć sporo czasu. To jeden z powodów, dla których mieszkańcy stolicy często decydują się na pomoc specjalisty – agenta nieruchomości.

Kiedy i dlaczego warto nawiązać współpracę z pośrednikiem?

O opłacalności współpracy z agentem nieruchomości każdy kupujący i sprzedający musi zdecydować samodzielnie. Przewagą pośredników jest jednak doświadczenie, które okazuje się nieocenione podczas każdej transakcji na rynku nieruchomości. Dla przykładu przy sprzedaży mieszkania w Warszawie agent:

  • Przygotuje profesjonalne ogłoszenie. Wypunktuje w nim atuty nieruchomości i wskaże korzyści, jakie uzyska kupujący.
  • Zadba o prezentację nieruchomości. Wielu pośredników współpracuje z fotografami, czego efektem jest profesjonalna sesja zdjęciowa i przygotowanie nieruchomości do sprzedaży (home staging).
  • Zajmie się prezentowaniem nieruchomości potencjalnym nabywcom. Zyskuje na tym sprzedawca, który nie musi odbierać telefonów i umawiać się na spotkania.

Dzięki doświadczeniu agenci nieruchomości mogą pomóc także w wycenie nieruchomości, która ma zostać wystawiona na sprzedaż. Nabywcy z kolei mogą liczyć na pomoc w negocjacji ceny.

Ile kosztują usługi agenta nieruchomości?

Pośrednicy za swoją pracę pobierają prowizję. Najczęściej wynosi ona 2-3 proc. ceny sprzedaży mieszkania. W ostatnich latach najpopularniejszym modelem rozliczenia z agentami nieruchomości jest ten, w którym prowizję płaci sprzedawca. Jednocześnie treść umowy z pośrednikiem – jak niemal każdej innej umowy – może być negocjowana. W rezultacie strony mogą ustalić korzystniejszy dla nich system rozliczenia.

Wysokość prowizji może być uzależniona od zakresu usług, jakie będzie świadczył pośrednik. Zdarza się, że strony dokładnie precyzują listę czynności, za których wykonanie odpowiedzialny będzie agent.

Czy mieszkańcy Warszawy kupują i sprzedają nieruchomości z pośrednikiem?

Warszawski rynek nieruchomości jest specyficzny ze względu na przekrój dostępnych ofert. Na sprzedaż wystawiane są zarówno apartamenty premium, jak i mieszkania o podwyższonym, przeciętnym i niskim standardzie. Z tego względu sektor pośrednictwa nieruchomości w tym mieście rozwija się niezwykle dynamicznie. Klienci mają do wyboru zarówno duże agencje nieruchomości o ugruntowanej pozycji, jak i mniejsze biura pośrednictwa, które reklamują się indywidualnym podejściem.

Czy mieszkańcy Warszawy chętnie korzystają z pomocy pośredników? Reguły nie ma – niektórzy sprzedający i kupujący od razu kierują swoje kroki do agencji nieruchomości, inni zaś trafiają tam dopiero po miesiącach bezowocnych poszukiwań kupca na mieszkanie lub nieruchomości o konkretnym metrażu. Zdarza się też, że osoby sprzedające lokal czy poszukujące mieszkania decyzje podejmują samodzielnie, bez korzystania z pomocy pośredników.

Zastanawiasz się, czy opłaca Ci się skorzystać z pomocy pośrednika? Odpowiedź zależy od Twoich oczekiwań. Jeżeli nie masz doświadczenia w obrocie nieruchomościami lub czasu na to, aby codziennie przeglądać dziesiątki czy nawet setki ogłoszeń, decyzja o skorzystaniu z pomocy profesjonalisty może okazać się właściwa.

Dodaj komentarz