Wynajem mieszkania, czysty zysk?

Wynajem mieszkania to jeden ze sposobów aby zainwestowany wcześniej kapitał zaczął na nas pracować. Jeżeli posiadane przez nas mieszkanie zostało zakupione za gotówkę, wówczas osiągniemy znaczny zysk z jego wynajmu jak również z wzrostu samej wartości nieruchomości. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kredytowania zakupu mieszkania lecz należy uwzględnić, iż część wypracowanego zysku pochłonie konieczność spłaty co miesięcznej raty. Czy zatem wynajem mieszkania to czysty zysk? Prześledźmy na co zwrócić uwagę aby wynajmowanie mieszkania nie zszargało nam nerwów a przy okazji stało się źródłem stałego pasywnego dochodu.

Ogłoszenie.

W pierwszej kolejności musimy przedstawić ofertę wynajmu mieszkania. Nim umieścimy ogłoszenie na jednym z popularnych portali, możemy poinformować naszych znajomych o ofercie najmu za pośrednictwem mediów społecznościowych lub tzw. pocztą pantoflową. Najem mieszkania wśród znajomych może zabezpieczyć nas przed nieuczciwymi osobami, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Następnie jeśli to nie przyniesie efektu, wystawiamy ofertę najmu na portalach z ogłoszeniami. Pamiętajmy o dokładnym opisie oraz zdjęciach, które przyciągną potencjalnych klientów. Warto jest zaznaczyć informację, iż nie zamierzamy korzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości, gdyż z doświadczenia wiem, że pierwsze 5 telefonów otrzymamy właśnie z tej strony.

Potencjalny klient.

Przed popisaniem umowy najmu warto jest zweryfikować potencjalnego klienta czy ma możliwości finansowe na jego najem. Jeśli jest to działalność gospodarcza sprawdźmy jej status w KRS oraz CEiDG. W przypadku osoby fizycznej podpytajmy czym się zajmuje, jaki posiada rodzaj umowy z pracodawcą, czy jest to para z dziećmi czy student. Sygnałem ostrzegawczym powinno być dla nas pytanie od potencjalnego klienta, czy będzie mógł zapłacić kaucje za mieszkanie w ratach? Daje nam to wstępny obraz jego możliwości finansowych.

Umowa.

Podpisując umowę możemy skorzystać z dostępnych w sieci szablonów bądź udać się do radcy prawnego i zapłacić za sporządzenie takiego dokumentu. Ta druga opcja precyzyjnie określi zasady najmu i okażę się ważnym zabezpieczeniem w przypadku problemów z egzekwowaniem czynszu. W umowie zawieramy informację o jej stronach, kwocie czynszu, okresie najmu, stanie mieszkania w trakcie najmu, opłatach dodatkowych (prąd, gaz, internet), formie płatności, wyposażeniu mieszkania, zasadach rozwiązania umowy oraz okresie jej wypowiedzenie. Pamiętajmy aby szczegółowo określić warunki natychmiastowego wypowiedzenia najmu w przypadku niedotrzymania warunków umowy. Sporządzona umowa jest również podstawą do zgłoszenia najmu w urzędzie skarbowym, w celu wybrania formy opodatkowania przychodów.

Wynajem mieszkania, czysty zysk?

Wynajem mieszkania to bardzo dobra forma budowania portfela pasywnego dochodu. W dużych aglomeracjach nawet po spłaceniu raty kredytu oraz kosztów takich jak podatek i opłaty czynszowe nadal będziemy na tzw. „plusie”. Kluczowe jest nawiązanie współpracy z wiarygodnymi najemcami, którzy po zakończeniu najmu zwrócą nam mieszkanie w nienagannym stanie. Należy pamiętać, że kaucja nie zabezpieczy nas w całości przed ewentualnymi zniszczeniami więc miejmy na uwadze, iż z każdą zmianą lokatora mieszkanie będzie wymagało odświeżenia. Sposobem może być również, pozostawienie zarządzania nieruchomością firmie zewnętrznej ale wówczas musimy się pogodzić, iż utracimy w ten sposób sporą część potencjalnego zysku.

Dodaj komentarz