Uprawa warzyw na własne potrzeby – dlaczego warto?

Każdy, kto chciałby uprawiać warzywa w przydomowym ogródku, na działce albo na balkonie, powinien pozyskać podstawowe informacje dotyczące przygotowania podłoża, wysiewów oraz stosowania nawozów.

Dlaczego warto uprawiać własne warzywa?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że warto uprawiać własne warzywa. Produkty sprzedawane obecnie w sklepach wielkopowierzchniowych najczęściej pochodzą z importu. Daleki transport z krajów na innych kontynentach wymusza stosowanie różnego typu chemicznych środków, które przedłużają żywotność warzyw i owoców. Rośliny produkowane w Polsce w dużych gospodarstwach towarowych także coraz częściej przepełnione są substancjami chemicznymi, pochodzącymi ze środków ochrony roślin.

Lekarze biją na alarm, twierdząc, że to właśnie te substancje w żywności odpowiadają za wzrost zachorowalności na nowotwory. W tej sytuacji z całą pewnością warto uprawiać własne ekologiczne warzywa, by mieć pewność, że spożywamy zdrowe, naturalne produkty. Warto podkreślić także fakt, że osobiste prowadzenie upraw jest bardzo przyjemnym zajęciem. Wymaga to co prawda cierpliwości, jednak każdemu ogrodnikowi sprawia przyjemność widok pięknie rosnących warzyw. Nie bez znaczenia jest także możliwość wykonywania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i kontakt z naturą.

Co warto wiedzieć przed uprawą warzyw?

Zanim zabierzemy się za uprawę warzyw, powinniśmy zastanowić się nad odpowiednim miejscem oraz zakresem uprawy. Jeśli chodzi o miejsce do uprawy warzyw, to na potrzeby rodziny nie musi ono być duże, wystarczy kilka metrów kwadratowych. Oczywiście, jeśli ktoś ma możliwość zagospodarowania większej powierzchni, to powinien z tego skorzystać, gdyż będzie mógł posadzić wtedy więcej gatunków roślin.

Podłoże pod warzywa powinno być zasobne, dlatego zależnie od możliwości należy je wzbogacić w obornik albo w kompost. Warto zbadać także jego pH, bo są rośliny, które wymagają gleby kwaśnej. Przed sezonem warzywniczym najlepiej jeszcze przed zimą należy ziemię przekopać.

Planowanie uprawy warzyw

Zanim zaczniemy prace na warzywniku, dobrze jest sobie rozplanować całą uprawę. Wskazane jest, by układ grządek rozrysować na kartce. Zacząć można od stworzenia listy warzyw, które chcielibyśmy uprawiać.

W efekcie końcowym zwykle okazuje się jednak, że z niektórych trzeba zrezygnować, jeśli warunki glebowe czy słoneczne nie pozwalają na udaną uprawę. Planując poszczególne uprawy należy brać pod uwagę zasady dobrego sąsiedztwa. Są warzywa, których posadzenie obok siebie będzie korzystne, ale są i takie, które sobie szkodzą, bo przyciągają szkodniki.

Dodaj komentarz