Porządki jesienne w ogrodzie krok po kroku.

Porządki jesienne w ogrodzie krok po kroku.

Jesień w ogrodzie jest okresem, w którym przygotowuje się ogród do zimy. Aura jesienna nie zawsze sprzyja, temu aby wykonywać jakieś działania w ogrodzie. Warto wykorzystać słoneczne dni, które pojawią się w październiku i listopadzie i zabrać się za jesienne porządki w ogrodzie. Staranne wykonanie prac, spowoduje, że ogród bezpiecznie przetrwa zimowe miesiące. Jakie prace należy wykonać przed nadejściem pierwszych zimowych dni?

Uporządkowanie trawnika

W okresie jesiennym trawnik nie potrzebuje tak częstego koszenia. W ostatnich dniach października można jeszcze, po raz ostatni w sezonie, skosić trawnik. Ostatnie koszenie trawnika w sezonie nie powinno być zbyt krótkie. Jeśli trawa zostanie przycięta zbyt krótko, to może przemarznąć. Zaleca się, aby ostatnie koszenie jesienne wykonywać z kosiarką ustawioną na wysokość około czterech centymetrów. Trawnik należy uporządkować, zebrać zeschłe liście. Tego typu prace można wykonać za pomocą tradycyjnych grabi ogrodowych lub użyć odkurzacza ogrodowego, który posiada funkcje dmuchawy.

Porządki na rabatach kwiatowych

W przypadku roślin jednorocznych, należy usunąć wszystkie pozostałości roślin, a ziemie nawieźć i przekopać. Rabaty z roślinami wieloletnimi należy przejrzeć i usunąć uschnięte kwiatostany i opadłe liście. Przed nadejściem przymrozków rabatę należy podlać. Rośliny wrażliwe na działanie mrozu trzeba odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu najlepiej jest użyć przeznaczonej do tego włókniny. Jeśli w ogrodzie znajdowały się rośliny jednoroczne w pojemnikach, to należy je z nich usunąć. Ziemię z pojemników można rozsypać w ogrodzie, natomiast pojemniki dokładnie umyć i schować w miejscu, gdzie będą przechowywane do następnego sezonu.

Jesienne przycinanie drzew i krzewów

Tego typu prace najlepiej jest wykonać w momencie, kiedy drzewa i krzewy mają jeszcze liście. W ten sposób łatwo jest zauważyć, które gałęzie są chore i wymagają usunięcia. Niekiedy przez nieuwagę, można usunąć zdrową gałąź. W takim przypadku należy posmarować miejsce przecięcia specjalną maścią ogrodniczą.

Narzędzia i meble ogrodowe

Meble i narzędzia ogrodowe kupuje się zazwyczaj z tą myślą, aby służyły przez wiele lat. Odpowiednie ich zabezpieczenie przed zima jest warunkiem, tego by cieszyć się nimi przez kolejne lata. Ogrodowe meble najlepiej jest przenieść do garażu, schowka, piwnicy, gdzie bezpieczne będą oczekiwały na kolejny sezon. Tak samo należy zrobić z narzędziami ogrodniczymi, w przypadku narzędzi wyposażonych w akumulatory, trzeba pamiętać o tym, aby przechowywać je w temperaturze powyżej 5°C.

Dodaj komentarz