O czym należy pamiętać, wybierając zestaw Hi-Fi?

O czym należy pamiętać, wybierając zestaw Hi-Fi?

Zakup sprzętu audio do domu to często wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, jeśli nie kilkunastu tysięcy złotych. Jednak nie można wychodzić z założenia, że jeśli sprzęt jest drogi, to automatycznie będzie świetny i zrobi na nas ogromne wrażenie. Chociaż wysoka cena może faktycznie oznaczać wysoką jakość wykonania, to co do samego dźwięku może bywać różnie, a przecież to właśnie dźwięk jest w tym przypadku najważniejszy.

W takim razie – na co zwracać uwagę, wybierając zestaw Hi-Fi do swojego domu? Co zrobić, żeby nie przepłacić i nie wybrać sprzętu, który po prostu ostatecznie nie będzie nam pasował? Sprawdź nasze wskazówki!

Nie kieruj się tylko markami

Nie da się ukryć, że wielu z nas ma tendencję do oceniania produktów po marce. Nie tylko w przypadku sprzętu audio, ale też ubrań, wszelkiej maści technologii, samochodów i nie tylko. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż faktycznie dla danej marki może być charakterystyczne oferowanie produktów wysokiej jakości, to niewątpliwie zapłacimy od takiego sprzętu swoisty „podatek za logo”. Inny sprzęt mniej znanego producenta może być tańszy i równie dobry, a nawet bardziej.

Zamiast od razu spisywać na straty sprzęt audio stworzony przez mniej szanowane marki, dobrą opcją jest zapoznanie się z recenzjami profesjonalistów, a także samodzielne wypróbowanie sprzętu i sprawdzenie, czy po prostu nam on pasuje. Jeśli nie mamy możliwości przetestowania sprzętu przed zakupem w sklepie lub u znajomych, warto sprawdzić, jaką politykę zwrotów ma dany sklep. Takie podejście sprawi, że nasz zestaw salon audio hi fi będzie spełniał nasze oczekiwania, ale jednocześnie nie przepłacimy na nim tylko po to, aby znalazło się na nim znane logo.

Nie koncentruj się tylko na basach

Wielu amatorów ocenia sprzęt audio tylko po basach. Winni są temu też po części mało doświadczeni recenzenci, którzy propagują na blogach i w mediach zasadę „im bardziej walą po uszach basy, tym lepiej!”. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Bardzo głośny, zagłuszający słowa w piosence bas może się sprawdzić na jakiejś dyskotece, ale w domu uniemożliwi komfortowe słuchanie.

Zarówno wysokie, jak i niskie tony powinny być w sprzęcie audio dobrze słyszalne, ale żaden z nich nie powinien wyraźnie dominować, ponieważ czy to walenie basu, czy syczenie wysokich tonów po jakimś czasie doprowadzi nas do białej gorączki. Ważne jest, aby został zachowany umiar.

Na koniec chcielibyśmy tylko wspomnieć, że zestaw hi-fi zajmuje sporo miejsca i często jest rzucającym się w oczy elementem wystroju salonu czy pokoju – przy zakupie zwróć więc uwagę na jego design i po prostu na to, aby dobrze się prezentował w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz