Lawenda – gdzie kupić i jak najlepiej wybrać?

Lawenda (Lavandula) to piękna roślina, która zachwyca swoim aromatem i urokiem. Jednak nie tylko ze względu na swój zapach jest popularna w ogrodach. Wiele osób decyduje się na posadzenie lawendy również ze względu na jej właściwości ozdobne. Ten zimozielony krzew prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie przez większość roku, ciesząc oko swoimi kolorowymi kwiatuszkami. Warto dowiedzieć się, gdzie kupić lawendę i jak wybrać najlepsze okazy do swojego ogrodu.

Jaką rośliną jest lawenda i dlaczego warto mieć ją w ogrodzie?

Lawenda to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Istnieje wiele gatunków lawendy, ale najczęściej spotykaną w naszych ogrodach jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, ale dobrze radzi sobie także w klimacie umiarkowanym.

Warto rozważyć posadzenie lawendy w ogrodzie z kilku powodów:

  • Jej piękne, fioletowe kwiaty nadają ogrodowi niepowtarzalny urok.
  • Lawenda to roślina miododajna, przyciągająca pszczoły i motyle, co korzystnie wpływa na bioróżnorodność naszego otoczenia.
  • Jej intensywny zapach działa odstraszająco na niechciane owady, w tym komary i meszki.
  • Lawenda ma właściwości relaksujące i uspokajające.

Jak uprawiać lawendę? Kilka cennych wskazówek

Uprawa lawendy może okazać się zadaniem łatwym, jednak warto wziąć pod uwagę kilka istotnych wskazówek, aby nasza lawenda rozwijała się w pełni swojego blasku.

Stanowisko

Lawenda potrzebuje słonecznego stanowiska. Im więcej słońca, tym lepiej się rozwija i bardziej intensywnie kwitnie. Wybierz miejsce w ogrodzie, gdzie nasza roślina będzie miała dostęp do pełnego nasłonecznienia przez większość dnia.

Gleba

Lawenda preferuje glebę o dobrym drenażu. Unikaj miejsc, gdzie woda będzie zalegać, ponieważ zbyt wilgotne podłoże może prowadzić do gnicia korzeni.

Podlewanie

Lawenda jest rośliną, która dobrze znosi okresy suszy. W okresach suchej pogody podlewaj ją umiarkowanie, unikając przelania.

Przycinanie

Po przekwitnięciu kwiatów przycięcie rośliny pobudza ją do krzewienia się. Nie obawiaj się przycinać lawendy, to tylko korzystnie wpłynie na jej wygląd.

Zimowanie

Lawenda jest rośliną zimozieloną, ale w bardziej mroźne zimy warto ją okryć, aby ochronić przed przemarznięciem.

Lawenda – kiedy sadzić?

Odpowiedni termin sadzenia lawendy jest kluczowy dla jej późniejszego rozwoju. Idealny czas na sadzenie lawendy w ogrodzie to wiosna lub wczesna jesień. Roślina ma wtedy czas na ukorzenienie się przed nadejściem mrozów, co zwiększa jej szanse na przetrwanie.

Warto także pamiętać o odpowiednich odstępach między sadzonkami. Lawenda wąskolistna rośnie dość szeroko, dlatego pozostawienie co najmniej 30-40 cm odstępu między roślinami pozwoli jej swobodnie się rozrastać i zachować zdrowy wygląd.

Zasadź w ogrodzie piękne kwiaty – lawenda w ofercie sklepu zielonymdogóry.pl

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić piękne i zdrowe sadzonki lawendy, to warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu Zielonym Do Góry. Jest to renomowany sprzedawca roślin, który oferuje wysokiej jakości materiał roślinny, w tym również lawendę. W ich asortymencie znajdziesz różne odmiany lawendy, różniące się kolorami kwiatów czy wysokością krzewów, dzięki czemu możesz dopasować je do swoich preferencji.

Sklep Zielonym Do Góry gwarantuje, że wszystkie oferowane rośliny są zdrowe, dobrze ukorzenione i gotowe do posadzenia w ogrodzie. Dodatkowo, doświadczona kadra sklepu chętnie doradzi w kwestii pielęgnacji lawendy, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się jej urokiem przez wiele lat.

Dodaj komentarz