Jakie bakterie najlepiej nadają się do szamba?

Jakie bakterie najlepiej nadają się do szamba?

Konserwacja szamba lub zbiorników na ścieki to ból głowy każdego właściciela prywatnego domu lub domku letniskowego. Główną uciążliwością jest uciążliwy zapach i konieczność regularnego wypompowywania nieczystości. I choć znaleziono wiele skutecznych sposobów (od chloru po odświeżacze powietrza) na walkę ze smrodem, to nie udało się zmniejszyć częstotliwości zgłoszeń do służb kanalizacyjnych (poza zaprzestaniem korzystania z kanalizacji).

Współczesna nauka wymyśliła rozwiązanie tych problemów. Naukowcy wynaleźli specjalne bakterie do szamba, które przyspieszają oczyszczanie ścieków. Zanim jednak będziesz mógł świętować swoje zwycięstwo nad ściekami, musisz wiedzieć, jakie istnieją rodzaje mikroorganizmów i jak działają.

Systematyczne czyszczenie szamba nie rozwiązuje problemu “zapachów” i szybkości napełniania się szamba. Nawet przy dobrze przeprowadzonej procedurze. Zastosowanie chloru oczywiście przerywa wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów.

Różnorodność bioorganizmów.

Bakterie są rozróżniane w zależności od warunków środowiskowych i metod oczyszczania odpadów. W handlu dostępne są trzy rodzaje bakterii: bioaktywatory, tlenowe i beztlenowe.

Bakterie beztlenowe

Bakterie beztlenowe wyróżniają się tym, że tworzą kolonie, które są zdolne do efektywnej pracy i nie potrzebują powietrza. Ten rodzaj bakterii stosowany jest w zamkniętych osadnikach gnilnych, które oczyszczają odpady w kilku etapach. Nie są one umieszczane w szambach lub wentylowanych zbiornikach septycznych.

Podczas praktycznego zastosowania stwierdzono następujące cechy:

  • Podczas przetwarzania odpadów bakterie wydzielają metan, dlatego brak nieprzyjemnych zapachów jest gwarantowany tylko wtedy, gdy szambo jest całkowicie szczelne;
  • Ścieki są oczyszczone do maksymalnie 70%. Taki stopień oczyszczenia pozwala na wykorzystanie oczyszczonych ścieków wyłącznie do nawadniania upraw warzywnych.

Bakterie tlenowe

Bakterie tlenowe są popularne wśród mieszkańców domków letniskowych i wsi, którzy tradycyjnie preferują latryny dołowe. Mikroorganizmy tlenowe “kochają” tlen. Ponadto tlen jest niezbędny do ich rozmnażania. Szczepy bakterii tlenowych są również zdolne do pracy w szambie. Ale w tym przypadku szambo jest dodatkowo wyposażone w napowietrzacz (jak w akwariach), który można łatwo znaleźć w specjalistycznych sklepach.

Wszechstronność produktu sugeruje jego zastosowanie w każdym szambie lub zbiorniku;

  • Tlenowe wydzielają dwutlenek węgla, który eliminuje nieprzyjemne zapachy;
  • Osad stały może być użyty do użyźnienia gleby w ogrodzie, dzięki czemu można wyeliminować koszty wypompowywania osadu ciężarówką do przewozu ścieków.

Bioaktywatory

Bioaktywatory są trzecim rodzajem bakterii stosowanych w osadniku gnilnym. Preparaty te są wysoce specyficzne i wszechstronne w działaniu. Bioaktywatory obejmują kilka rodzajów bakterii, które osiągają określone cele dzięki kombinacji wielokierunkowych funkcji.

Preparaty do szamb znajdziesz na stronie Biofos.pl.

Dodaj komentarz