Jaki podatek od sprzedaży mieszkania – sprawdź, ile musisz zapłacić

Jaki podatek od sprzedaży mieszkania – sprawdź, ile musisz zapłacić

Sprzedaż mieszkania to poważny krok, który wiąże się z kilkoma obowiązkami, jakie musi spełnić osoba sprzedająca. Jednym z nich jest zapłata podatku od sprzedaży mieszkania. Sprawdź, ile podatku musisz zapłacić w związku z dokonaną transakcją. 

Jeśli jesteś posiadaczem mieszkania, doskonale wiesz, jak wspaniała jest to inwestycja. Ceny mieszkań rosną i na ten moment nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Jeśli decydujesz się na sprzedaż swojej nieruchomości, powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. Samo znalezienie klienta może trochę potrwać. W tym może Ci jednak pomóc Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania. To specjalna platforma, dzięki której dokonasz sprawnej transakcji na wolnym rynku lub bezpośrednio z Nskup.pl. Co jednak, jeśli znajdziesz już klienta? Jakie obowiązki musisz spełnić? Jaka część kwoty ze sprzedaży trafi do państwa w ramach podatku? Zanim wystawisz ogłoszenie o sprzedaży, koniecznie dowiedz się, z jaką opłatą wiąże się zbycie się nieruchomości!

Proces sprzedaży mieszkania

Przed sprzedażą mieszkania, warto dowiedzieć się, jak wygląda cały ten proces. Pierwszym krokiem, jaki powinien w związku z tym nastąpić, jest przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów. W tym celu należy zgromadzić: akt własności mieszkania, odpis z księgi wieczystej, a także dwa zaświadczenia – jedno dotyczące braku zaległości wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a drugie odnoszące się do wymeldowania właścicieli lub lokatorów. Potem konieczne jest dokonanie wyceny, wystawienie ogłoszenia i szukanie kupca, jednak warto zaznaczyć, że wszystkie te etapy możemy zrealizować z pomocą platformy Nskup.pl. Kiedy już znajdziemy kupca, czas na zawarcie umowy przed notariuszem. Po tym kroku następuje zapłata oraz przekazanie mieszkania nowemu nabywcy. Ostatnim etapem jest rozliczenie podatku od sprzedaży nieruchomości.

Zasady opodatkowania sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania nie zawsze oznacza konieczność opłacenia podatku. Jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku, jeśli sprzedaży dokonujemy po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabyliśmy nieruchomość. Warto przy tym zaznaczyć, że całość uzyskanych w związku ze sprzedażą przychodów musi zostać przeznaczona na własne cele mieszkaniowe. Jeśli jednak nie spełniamy powyższego warunku, podatek wyniesie 19% od dochodu uzyskanego ze sprzedaży. Przed ustaleniem kwoty podatku odliczamy jednak koszty poniesione w związku z dokonaniem sprzedaży, np. koszty notarialne czy te poniesione w związku z wyceną mieszkania.

Dodaj komentarz