Jaki jest koszt opinii ornitologicznej?

Jaki jest koszt opinii ornitologicznej?

Opinia ornitologiczna będzie w wielu przypadkach niezbędna do przeprowadzenia jakiejś inwestycji, czy to przez osobę prywatną, firmę czy instytucję publiczną. To cenny dokument, którego przygotowaniem powinni zająć się wykwalifikowani eksperci, tacy jak AvesNature. Stworzenie go wiąże się z koniecznością uiszczenia pewnej opłaty. Możemy w związku z tym zadać sobie pytanie: jaki jest koszt opinii ornitologicznej?

Koszt opinii ornitologicznej

Nie istnieje jedna stała opłata dla każdej opinii ornitologicznej. Jej koszt ustalany jest indywidualnie pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecenie. Podczas wyceniania opinii brane pod uwagę są różnorodne czynniki, takie jak:

  • polityka cenowa danej firmy ornitologicznej
  • rozmiar i typ zlecenia
  • trudność wykonania zlecenia
  • ilość roboczogodzin ornitologa
  • rodzaj budynku.

Mniejsza stawka zostanie na ogół naliczona mieszkańcom zwykłego domu jednorodzinnego, a większa na przykład właścicielowi średniej kamienicy czy bloku mieszkalnego. Jednak, jak wspomniano, wszystko zależy od indywidualnych okoliczności, a ceny podane na stronach internetowych usługodawców są w dużej mierze demonstracyjne i przy ustalaniu szczegółów zlecenia mogą ulec zmianie.

Istotna jest także lokalizacja. Bywa, że w różnych miastach, z uwagi na przykład na mniej nasycony rynek, obowiązują inne stawki. Możliwe więc, że opinia ornitologiczna Wrocław będzie kosztowała średnio mniej lub więcej niż w innym wybranym mieście czy miasteczku. Uogólniając, nie są to kwoty bardzo wysokie – w zależności od wszystkich wspomnianych czynników ostateczny koszt wyniesie zazwyczaj od kilkuset złotych do maksymalnie kilku tysięcy złotych.

Czy opinia ornitologiczna jest niezbędna?

W wielu przypadkach sporządzenie opinii ornitologicznej będzie niezbędne, ponieważ wykonanie inwestycji będzie związane z ryzykiem uszkodzenia siedlisk ptaków czy samych zwierząt. Jest to o tyle istotne, że na terenach miejskich ptaki (a także nietoperze) cieszą się ochroną gatunkową. Dlatego też opinia ornitologiczna Wrocław będzie nam potrzebna na przykład przed rozpoczęciem termoizolacji budynku, ale nie tylko.

Opinia ornitologiczna to także podstawa w przypadku wycinki drzew, czy to w celu pozyskania drewna, czy zastąpienia ich drogą lub budynkiem. Doświadczony ornitolog ustali, jakie gatunki ptaków zamieszkują dany obszar i gdzie znajdują się ich siedliska. Pomoże także w przygotowaniu projektu kompensacji przyrodniczej. Kompensacja przyrodnicza to nic innego, jak ograniczenie negatywnych przyrodniczych skutków swoich działań poprzez zastąpienie naturalnych, zniszczonych lęgowisk specjalnie przygotowanymi budkami lęgowymi.

Dodaj komentarz