Jak odnowić stare meble?

Odnawianie starych mebli coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to bardzo ekonomiczne i ekologiczne podejście, które w czasach przesadnego konsumpcjonizmu może wyjść wszystkim na dobre.

Co zyskujesz decydując się na odnawianie starych mebli?

Odnawianie starych mebli niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim możesz zaoszczędzić sporo gotówki, ponieważ jest to o wiele mniejsza inwestycja niż zakup nowych mebli. Dodatkowo Twoje wnętrze zyska oryginalną aranżacje. Warto zastosować ten zabieg szczególnie w przypadku starych, często drewnianych mebli, które nie dość, że wyglądają pięknie, to cechują się wyjątkową trwałością.

Jak odnowić meble drewniane?

Proces odnawiania mebli drewnianych możesz podzielić na dwa etapy – oczyszczanie i nadawanie nowego wyglądu.

Ważne jest odpowiednie przygotowanie.

Musisz je dokładnie oczyścić z wszystkich warstw farb i lakierów. Możesz w tym celu wykorzystać siłę własnych mięśni i użyć papieru ściernego. Jednak łatwiej i sprawniej pójdzie, gdy posłużysz się szlifierką. Na rynku dostępne są również preparaty, które znacznie przyśpieszą usunięcie starej warstwy farby czy lakieru. Gdy oczyścisz meble, obejrzyj je dokładnie. Małe dziurki będą oznaczać, że najprawdopodobniej zadomowiły się w nich szkodniki. Użyj wówczas odpowiedniego preparatu, aby się ich pozbyć. Jeżeli w meblach pojawiły się ubytki możesz je uzupełnić na przykład masą szpachlową do drewna, płynnym drewnem czy innymi tego typu środkami.

Kolejny krok – nadanie meblom nowego wyglądu.

Gdy meble są już dokładnie oczyszczone i zabezpieczone, przychodzi pora na nadanie meblom charakteru. Musisz zdecydować, czy chcesz, aby Twoje meble zyskały kolor, czy mają być matowe, a może lakierowane? Istnieje sporo możliwości na odnowienie mebli. Jeżeli chcesz zachować naturalny kolor drewna, zdecyduj się na lakierowanie. Bezbarwny lakier nie tylko zabezpieczy meble przed wilgocią, ale dzięki niemu będzie łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Aby zachować naturalny kolor drewna nie używając lakieru, możesz zastosować wosk. Meble będą odpowiednio zabezpieczone, ale nie będą miały połysku charakterystycznego dla lakieru. Woski dostępne są również w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu możesz zmienić kolor drewna.Aby nadać meblom wymarzony kolor najczęściej stosowane są farby: kredowe i akrylowe. Te drugie są mocno kryjące i trwałe, a także posiadają szeroką gamę kolorów do wyboru. Jeżeli jednak chciałbyś mieć meble w stylu vintage zastosuj farbę kredową. Musisz jednak liczyć się z tym, że jest ona mniej trwała i często wymaga nałożenia większej liczby warstw.Na rynku dostępne są również okleiny do mebli, ich aplikacja jest bardzo prosta. Wystarczy stosować się do wskazówek dołączonych w instrukcji. Okleina to świetny i szybki sposób na nadanie meblom niepowtarzalnego wyglądu.

Dodaj komentarz