Gdzie szukać mieszkania? Na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Gdzie szukać mieszkania? Na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Należy określić bowiem czy chcemy kupić nową nieruchomość od dewelopera czy też lepiej będzie skorzystać z którejś z ofert z rynku wtórnego. Istnieją różne wady i zalety obu tych rozwiązań, więc decyzję trzeba przemyśleć i dopasować do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Cena zakupu jest istotna

Wielu ludzi poszukujących mieszkania zwraca uwagę przede wszystkim na jego cenę. Oczywiście przy określaniu ceny, należy pamiętać o jej wszystkich elementach składowych. Wartością bazową jest oczywiście cena kupna mieszkania, ale powinno się zwrócić uwagę na koszty remontów, prowizje pośredników czy też koszty wyposażenia. Istotne są też opłaty związane z utrzymaniem mieszkania.

W przypadku rynku pierwotnego i wtórnego, ceny różnią się od siebie w zależności od lokalizacji danego mieszkania. Czasami można trafić na rynku wtórnym mieszkania, które są urządzone, ale mogą wymagać remontu. Mieszkania deweloperskie z kolei są nowe, ale trzeba sporo wydać na ich wykończenie i urządzenie. Mimo wszystko rynek wtórny wydaje się być droższy ze względu na liczne remonty, konieczność zakładania ocieplenia czy też ze względu na wydatki na fundusz remontowy.

Lokalizacja to kolejny istotny czynnik

Jeśli komuś zależy na jak najlepszej lokalizacji to niestety osoba taka może mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania na rynku pierwotnym. Wszystko za sprawą tego, że najlepsze miejsca są już od dawna pozajmowane w miastach przez starsze budynki, dlatego jeśli dla kogoś kwestią priorytetową jest lokalizacja, to o wiele lepszą opcją będzie wybór mieszkania z rynku wtórnego.

Oczekiwanie na odbiór mieszkania

Kupując mieszkania z rynku pierwotnego, należy liczyć się z tym, że trzeba na nie sporo poczekać w większości przypadków. W przypadku rynku wtórnego czas oczekiwania wiąże się jedynie z koniecznością znalezienia oferty dopasowanej do własnych upodobań i możliwości finansowych.

Istnieją również inne atuty różnych rynków. Na przykład mieszkania z rynku pierwotnego oferują więcej nowoczesnych rozwiązań, itp. To właśnie dlatego każdą decyzję trzeba dokładnie przemyśleć.

Dodaj komentarz