Czy to pchła, czy pluskwa? Zobacz, jak je rozróżnić!

Czy to pchła, czy pluskwa? Zobacz, jak je rozróżnić!

Pchły i pluskwy to owady pasożytnicze, z którymi często przychodzi nam walczyć. Pojawiają się w naszych mieszkaniach i żerują na nas, a ich głównym pożywieniem jest krew ludzi. O ich obecności mogą świadczyć bolesne ślady po ugryzieniach. Choć pchły i pluskwy mają wiele wspólnego, to jednak występują między nimi pewne różnice. Jak walczyć z tymi insektami? Czy domowe sposoby są skuteczne? Zobacz!

Czy to pchła, czy pluskwa – czyli czym się różnią?

Czy to pchła, czy pluskwa? Na szczęście nietrudno odróżnić ukąszenie pchły od ukąszenia pluskwy. Wystarczy, że będziesz w posiadaniu podstawowej wiedzy, którą przedstawiamy poniżej.

Przede wszystkim pluskwy głównie gryzą w nocy, a pchły są aktywne przez całą dobę. Ugryzienia pluskiew można zauważyć głównie na szyi i plecach, czyli tych częściach ciała, które są odsłonięte, gdy śpimy. Natomiast ukąszenia pcheł zwykle obserwuje się na nogach, dłoniach, stopach i ramionach.

Gdy na Twoim ciele pojawiły się ugryzienia, zwróć uwagę również na ich liczbę. W przypadku pluskiew możesz zaobserwować ugryzienia zlokalizowane blisko siebie, często są one w jednej linii prostej. Może im towarzyszyć zaczerwienienie, a nawet obrzęk.

Inaczej to wygląda, jeśli ukąszenia zostały spowodowane przez pchły. Wówczas widoczne są liczne, małe i czerwone grudki, które zazwyczaj występują grupowo. Dodatkowo często są one bardzo swędzące.

Jak pozbyć się pcheł i pluskiew?

Zarówno pchły, jak i pluskwy to owady, które są wrażliwe na wysoką temperaturę. W przypadku gdy masz podejrzenia lub nawet pewność, że w Twoim domu są pasożyty, możesz spróbować samodzielnie je usunąć, lecz niestety nie ma pewności, że to Ci się uda. Przede wszystkim porządnie odkurz i wyczyść całe mieszkanie, używając do tego gorącej wody lub pary wodnej. Przydatne okażą się także środki owadobójcze, które możesz kupić w sklepach.

O ile usuwanie pcheł na własną rękę może się udać, tak w przypadku pluskiew może być to trudniejsze. Często bowiem domowe sposoby zawodzą i zachodzi konieczność skorzystania z profesjonalnej usługi dezynsekcji. Po jej przeprowadzeniu można również zakupić preparaty odstraszające te insekty, czyli np. środki z lawendą. Warto pamiętać również o innych działaniach profilaktycznych, które pozwalają uchronić się przed pchłami i pluskwami. Podstawą jest regularne sprzątanie mieszkań. Oczywiście wspomniane owady pojawiają się nie tylko w zaniedbanych domach, ale dzięki częstej inspekcji można szybciej wykryć nieproszonych gości i zacząć działać.

Dodaj komentarz