Przydomowy ogród – cztery pory roku

Przydomowy ogród – cztery pory roku

Ozdobą każdego domu jest przylegający do niego ogród. Jest to również miejsce odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Bardzo często odbywają się tu także spotkania, grill, a nawet większe imprezy okolicznościowe. Jednak by ogród mógł spełniać swoją funkcję, był zadbany, a nawet wprawiał w zachwyt, trzeba o niego dbać. I to przez cały rok.

Wiosna w przydomowym ogrodzie

To najbardziej pracowita pora. Wiosna to okres, w którym należy ogrodowi poświęcić najwięcej uwagi i pracy. Jeżeli w planach są nasadzenia, odnowienie lub nowe zagospodarowanie przestrzeni, może się to wiązać również z niemałymi wydatkami. To właśnie o tej porze wysiewamy nasiona, sadzimy nowe rośliny, przycinamy gałęzie i pędy.

Początkowe prace

Na początek należy zabrać się za prace porządkowe, które powinny być wykonane po okresie zimowym. Właściciele ogrodów muszą wygrabić resztki liści i łodyg pozostałych z poprzedniego sezonu oraz gałązek i śmieci naniesionych przez wiatr. Pamiętać też trzeba o zdjęciu wszelkich warstw ochronnych i zabezpieczeń założonych na zimę. Szczególnie dotyczy to roślin cebulowych, które mimo wczesnej pory mogą już zacząć wzrastanie. Nie ma przeszkód, by już w marcu przeprowadzać przycinanie wszystkich krzewów, zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Powinny także zostać prześwietlone drzewa pestkowe.
Już w marcu, kiedy temperatura zaczyna się podnosić, a ziemia nadaje się już do uprawy, można przystąpić do sadzenia ozdobnych krzewów jak róża. Nie ma przeszkód, by w tym czasie sadzić też młode krzewy owocowe jak maliny i jeżyny.
W marcu można już bez problemu wysadzić lilie, sadzić byliny oraz dzielić starsze rośliny. Pod drzewami i krzewami rozłożyć kompost. Można już przekopywać grządki, w razie potrzeby także dołożyć do ziemi kompostu.
Nie można również zapominać o trawniku. Należy go dokładnie wygrabić i pozbawić go suchych traw i liści. Dobrze jest też przeprowadzić aerację, czyli nakłuwanie powierzchni trawnika. Można też wykonać wałowanie darni i uzupełnić ubytki trawy. W marcu można także przystępować do zakładania całkiem nowych powierzchni trawnika, jeżeli jest taka potrzeba.
Pod koniec miesiąca można wysiać do gruntu te kwiaty, które są bardziej odporne na niższe temperatury. Będą to mak polny, chaber, nagietek, ślazówka albo maczek kalifornijski. Jeżeli w ogrodzie miałoby być więcej kwiatów i to przez cały rok, właściciel powinien przeflancować siewki kwiatów dwuletnich, o ile takie posiał rok wcześniej. Do roślin tego typu należą niezapominajki, stokrotki, dzwonki oraz bratki.
Jeżeli ogrodnikowi zależy na bardzo kwietnym ogrodzie, może również wysiać do pojemników lwie paszcze, portulaki, żeniszki, szałwie czy cynie. Mogą to być także nasturcje, aksamitki czy ozdobny tytoń. Pojemniki z wysianymi roślinami należy trzymać w chłodnym pomieszczeniu i chronić przed przymrozkami.

Kwietniowe i majowe prace w ogrodzie

Kwiecień to najwyższa pora, by zabrać się za ogród na poważnie. Jeżeli jeszcze nie jest do końca uprzątnięty to czas, by to zrobić. Zgrabić resztki z trawnika i innych części ogrodu. Można przeprowadzać już pierwsze nawożenia.
Pojawiają się pierwsze kwiaty wyrastające z cebulek. Należy je odchwaścić oraz spulchnić glebę wokół nich. Po przekwitnięciu zasilić rośliny saletrą amonową.
Można zacząć usuwać okrycia zimowe z bardziej delikatnych bylin. Jest już możliwe odkrywanie kopców oraz przycinanie krzaków róż, połączone z usuwaniem chorych pędów. Cięcie należy wykonać tak, by najwyższe oko pędu było skierowane, jak najbardziej na zewnątrz.
W kwietniu należy przygotować rabaty na nowe nasadzenia, przekopać je z obornikiem, torfem albo kompostem. Rozkładamy także kompost pod drzewami i krzakami, a w niektórych przypadkach używamy specjalistycznych nawozów.
W tym okresie przeprowadza się cięcie oraz prześwietlanie drzew i krzewów. Przycina się drzewa owocowe takiej jak brzoskwinie, nektaryny, śliwy, jabłonie, morele. Krzewy winorośli i jeżyn. Prześwietla się także krzewy jagodowe, czyli agrest i maliny. W przypadku malin należy także usunąć stare pędy i spalić je, ponieważ mogą być miejscem zimowania szkodników. Zdarza się, że są też źródłem różnych chorób.
Wszelkie cięcia pielęgnacyjne wykonać należy ze starannością i ostrożnością. Wyciąć uschnięte i przemarznięte gałęzie oraz te, które są połamane lub wyglądają na chore. W tym przypadku gałęzie tniemy nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony. Przycięte miejsce zabezpieczyć należy maścią ogrodniczą. Jeżeli krzew już kwitnie, z cięciem powstrzymajmy się do przekwitnienia.
Kwiecień to okres nasilonych wysiewów do gruntu. Siać można cynie, portulakę wielokwiatową, żeniszki, aksamitki czy ozdobną kapustę. Oprócz tego smagliczkę, maciejkę, nasturcje, chabry, kosmosy. To również czas by posiać mak polny, kocankę i słoneczniki.
Jeżeli chodzi o pnącza, to w tym czasie wysiewamy groszek pachnący i wilce.
Kwiecień to także czas, kiedy przychodzi pora na wysiew niektórych warzyw. Do ziemi wysypać można ziarna rzodkiewki, rzeżuchy i rukoli. Jeżeli chodzi o zioła, to wysiać można pietruszkę, kminek i kolendrę.
To również dobry czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych jednak powinno się to robić w pierwszej części miesiąca.

Maj to okres, kiedy widać pierwsze oznaki pracy ogrodnika. Dodatkowo jest to najpiękniejszy czas dla ogrodu. Kwitną w ogrodzie azalie, lilaki i tulipany oraz prawie wszystkie drzewa owocowe.
Rozkoszując się pięknymi widokami, nie wolno zapominać o pracach związanych pielęgnacją ogrodu. Cały czas dbać należy o porządek, walczyć ze szkodnikami i chwastami. Ciągle także pilnować należy nawożenia i użyźniania gleby.

Czas na zbieranie efektów pracy

W końcu przychodzi lato okres, kiedy pojawiają się pierwsze cieplejsze wieczory, kiedy można więcej czasu spędzać w ogrodzie. Nie tylko przy pracy, ale także odpoczywać i cieszyć się z dobrodziejstw dobrze zagospodarowanego terenu. Cieszyć mogą już pierwsze plony z ogródka. Może pojawić się pierwsza wypita kawa na leżaku, grill ze znajomymi czy spotkanie rodzinne na zielonym trawniku. W czasie czerwcowej biesiady podziwiać można kwitnące piwonie, irysy, goździki, dzwonki, maki, stokrotki. A z mniej znanych kwiatów tojeść kropkowana, trzykrotka oraz goryczka krótko łodygowa. Oprócz tego kwitnące krzewy i drzewa jak głóg, złotokap, kalina, czarny bez, wszelkie jaśminowce i róże. Kwitnie także dziurawiec, kielichowiec wonny oraz wszelkie pnącza jak wiciokrzew pomorski i powojnik.
Dalej jednak nie wolno zapominać, że ogród potrzebuje naszej opieki.

Letnie prace w ogrodzie

Latem praca w ogrodzie nie ogranicza się jedynie do podlewania. Cały czas należy spulchniać ziemię i nawozić ją. Bardzo ważne, by pamiętać o chwastach. Pielić je i nie dopuszczać do tego by kwitnęły i wydawały nasiona. Rozprzestrzenianie się chwastów może doprowadzić do sytuacji trudnej do opanowania.
Od bardzo wczesnego lata następuje dość mocny wzrost trawy. Dlatego kolejnym obowiązkiem ogrodnika jest systematyczne koszenie trawnika. Zabieg taki ma za zadanie nie tylko utrzymać zielony dywan w dyscyplinie wzrostowej, ale także wzmacnia kondycję trawy.
Inna ważna praca to wykopanie cebulek tulipanów i narcyzów, co należy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Powinny być później trzymane w chłodnym miejscu aż do czasu ich zasadzania, co nastąpi wczesną jesienią.
W czerwcu należy też przystąpić do wysiewu kwiatów dwuletnich jak bratki, malwy, lilaki i stokrotki. Sporządza się także sadzonki pędowe tych drzew i krzewów, które na zimę zrzucają liście.

W dalszej części lata pracy nie przybywa. Ogólnie nie ma zbyt wiele zajęć w ogrodzie. Można rozkoszować się wolnym czasem spędzanym z rodziną i znajomymi. Tym bardziej że wszelkiego rodzaju imprezy organizowane na działce czy w ogrodzie cieszą się w ostatnich latach dużym powodzeniem. Przy okazji gospodarz może pochwalić się efektami swojej pracy. Szczególnie że w ogrodzie pojawiają się kwitnące kwiaty takie jak ślazówka, lawenda, czarnuszka, słoneczniki czy surfinie. Do tego krzewy jak hortensja, fuksja, dziurawiec kielichowaty czy efektowny perukowiec. Latem kwitnie także, dość rzadko spotykana w ogrodach miododajna lipa.
Ponadto w ogrodzie pod koniec lata kwitnie rdest, groszek pachnący czy egzotyczna tunbergia oskrzydlona.

Czas na jesienne porządki

Jesień to pora porządków i zbiorów. Rośliny powoli przestają wegetować i przygotowują się do nadchodzącej zimy. Zadowolony ogrodnik może zbierać owoce z drzew, jabłka, śliwki i gruszki. Oprócz tego dary, które urosły na krzewach. Dodatkowo warzywa korzeniowe, marchew, pietruszkę, pasternak czy cebule. Jeżeli ogród jest większy, mogą to być także ziemniaki, buraki czy kapusta. Zioła, nasiona oraz orzechy włoskie i laskowe.
Jest to również pora, kiedy należy zabezpieczyć rośliny przed nadejściem zimy. Powinno się okopcować róże oraz przykryć liśćmi i ściółką krzewy i byliny.
Nadal jednak można sadzić niektóre rośliny, które zakwitną wczesną wiosną. Takie jak przebiśniegi, szafirki, krokusy czy cebulice.

Zima – czas odpoczynku

Ta pora roku jest dla ogrodnika okresem spokoju. W czasie zimowych mrozów można odpocząć od prac w ogrodzie. Wolny czas mają także rośliny i gleba. Należy jedynie doglądać czy wszystko jest należycie zabezpieczone. Cieszyć się zimowym obrazkiem. Szczególnie kiedy wszystko przykryje śnieg, ogród wydaje się spokojny. Jedynie zimozielone rośliny wyróżniają się w krajobrazie. Wszystko czeka na wiosnę, kiedy znów rozpocznie się wegetacja i prace w ogrodzie.

Ogród, szczególnie dla pasjonata to powód do dumy i radości. Mimo że wymaga bardzo wiele pracy prawie przez cały rok, przynosi mu wiele satysfakcji a przy okazji dorodne plony.

Dodaj komentarz