Projektor zamiast telewizora. Czy to ma sens?

Dom

Written by:

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w domu mamy telewizor, a projektor jest w kinie. Jednak świat (a co za tym idzie technologia) zmienia się i dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na zakup projektora do domu.

Czy rzeczywiście możemy zastąpić telewizor projektorem? Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzebne są nam dwie informacje – rozmiar pokoju w którym chcemy zamontować projektor bądź telewizor, a także nasz budżet, który możemy wydać. Porównajmy telewizory do projektorów.

Projektor zamiast telewizora:

Rozmiar pokoju

Należy pamiętać, że projektor potrzebuje przestrzeni. Nie ma więc sensu kupować projektora, gdy chcemy go używać tylko za dnia w małym pokoju. Niektóre projektory wprawdzie są krótkoogniskowe, jednak są one z reguły drogie. Jeżeli więc mamy pokój, którego wymiary przekraczają 20 m2 można pomyśleć nad zakupem projektora zamiast telewizora. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno niższe zużycie oczu, a także niższe koszty za 1 cal obrazu. Jeżeli jednak mamy mały pokój to najrozsądniejszym wyborem byłoby wybranie telewizora zamiast projektora, gdyż nie potrzebuje on dużej powierzchni pokoju.

Budżet

Decydują się na projektor zamiast telewizora musimy liczyć się z kosztami. W tej kwestii nie jest tajemnicą, że telewizory są z reguły tańsze. Dobry telewizor 4K o wielkości ok. 40 cal można nabyć już za ok. 1500 zł, podczas gdy dobry projektor 1080p (FullHD) to koszt ponad 2000 zł, a 4K – od ponad 4000 zł. Tak więc mając ograniczony budżet najbardziej rozsądnym rozwiązaniem pozostaje telewizor.

Żywotność

Tutaj zdecydowanie wygrywają telewizory. Ich żywotność waha się w okolicach 60000 godzin, podczas gdy żywotność lampy projektora to ok. 4000 godzin. Lampa w projektorze ma jednak tą zaletę, że jest wymienna i w zależności od modelu kosztuje od 200 zł do ponad 1000 zł.

Wielkość obrazu

W tej kategorii wygrywają projektory. Można uzyskać na nich ponad 100 calowy ekran bez inwestowania (proporcjonalnie) dużych pieniędzy. Telewizor za ok. 2000 zł dysponuje już 45 calowym ekranem, podczas gdy projektor z podobnej półki cenowej osiąga już ekran o wielkości przekraczającej 120 cali.

Regulacja wielkości obrazu

W telewizorze nie ma możliwości regulacji obrazu, natomiast w projektorach występuje ona często w lepszych modelach (>2500 zł).

Rozmiary urządzenia

Tutaj znowu wygrywa projektor. Potrzebne mu jest tylko miejsce od ściany. Teoretycznie można wyświetlać obraz na białej ścianie, która na co dzień w ogóle nie będzie przypominać ekranu. Preferowane jednak są ekrany projekcyjne, które znacznie podwyższą jakość obrazu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Zastanawiają się czy wybrać projektor zamiast telewizora, na pewno należy mieć na uwadze, że projektor służy do wyświetlania filmów i seriali i nie powinien być używany 24 godziny na dobę. Dodatkowo pokój w którym ma być zamontowany projektor musi być odpowiednio zaciemniony. W i końcu najważniejsze – telewizor nie wydaje prawie żadnego dźwięku, podczas gdy projektor tak.

No więc czy warto kupować ten projektor?

Projektor zamiast telewizora? To wszystko zależy od ciebie. Nie da się jednoznacznie wskazać, które urządzenie jest lepsze. To Ty po przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet powinieneś podjąć decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
grzejniki dekoracyjne
Jak wybrać grzejnik dekoracyjny?

Podstawową sprawą w wyborze grzejników jest oczywiście jego moc grzewcza. Ostatnimi czasy jednak, w skutek nowoczesnych produkcyjnych metod, zaczęto mniej...

Zamknij