Jak zacząć prowadzić ogród warzywny?

Jak zacząć prowadzić ogród warzywny?

W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na to aby w otoczeniu swojego domu stworzyć nie tylko ogród ozdobny ale także ogród w którym będą warzywa i owoce. Aby osiągnąć taki efekt wystarczy przeznaczyć niewielki kawałek ziemi, na przykład kwadrat o boku 10 m.

Jak przygotować się do prowadzenia ogrodu warzywnego?

Przede wszystkim trzeba wyznaczyć dobre miejsce na warzywnik. Ważna będzie jakość gleby, nasłonecznienie oraz odległość do punktów wodnych. Gdy już wiemy, gdzie powstanie nasz warzywnik powinniśmy na jesieni, roku poprzedzającego główny sezon przygotować glebę. Należy ją głęboko uprawić, nawieźć obornikiem i pozostawić na zimę w ostrej skibie. Wczesną wiosną teren wystarczy pozbawić pozostałości roślinnych i zagrabić. Jeśli ktoś planuje mieć podwyższone grządki powinien o ich konstrukcji pomyśleć właśnie wczesną wiosną. Do prowadzenia ogrodu warzywnego z pewnością przydadzą się narzędzia takie jak: pazurki, grabki, szpadel, kultywator czy pikownik. Przydatna będzie także agrowłóknina, paliki do podtrzymywania pomidorów oraz etykiety do oznaczania zasianych roślin. Ważnym elementem przygotowań do prowadzenia ogrodu będzie także zdobycie stosownej wiedzy. W tym celu można czytać specjalistyczne książki, prasę, oglądać programy telewizyjne czy filmy na Internecie. Wiele cennych porad można też uzyskać od rodziny i znajomych, którzy od dawna uprawiają warzywa na działkach.

Jak rozplanować ogród warzywny?

Plan ogrodu dobrze jest zrobić sobie na papierze. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe, bo trzeba rozplanować rośliny względem nasłonecznienia, ich wysokości oraz dobrego sąsiedztwa. Na samym początku należy więc zastanowić się jakie w ogóle warzywa i owoce chcemy mieć. Wybór jest dzisiaj ogromny a jedno warzywo może występować w wielu odmianach. Jeśli chodzi o warzywa to Polacy najchętniej uprawiają marchew, cebulę, sałatę, pomidory, paprykę, rzodkiewki, ogórki i fasolkę szparagową. Jeśli zaś chodzi o owoce to najczęściej spotkamy truskawki, borówki amerykańskie, czerwoną porzeczkę, agrest i niekiedy także poziomki. W polskich ogrodach coraz częściej pojawiają się także rośliny, które dawniej nie były popularne. Chodzi tutaj o jarmuż, sałatę rukolę, bakłażany, bazylię czy kolendrę. Na naszym planie powinniśmy umieszczać poszczególne rośliny pamiętając o tym, że jedne z nich lubią swoje sąsiedztwo a inne go wręcz nie znoszą. Decydując o kształcie ogrodu należy pamiętać o dobrym wytyczeniu ścieżek. Należy zrobić to tak, aby grządki nie były szersze jak 120 cm bo wtedy trudno się na nich pracuje. Dobrze jest mieć chociaż jedną szerszą ścieżkę, przez którą będzie można swobodnie przejechać z taczką. Gdy mamy już rozrysowany plan możemy podzielić rośliny na te które będą siane bezpośrednio do gruntu i na te, które powstaną z sadzonek.

Jakie prace w ciągu roku wykonuje się w ogrodzie warzywnym?

Początek roku to czas kiedy przede wszystkim przygotowuje się w domu lub w szklarni sadzonki. Warto zacząć od warzyw ciepłolubnych takich jak papryka czy pomidory. Niektóre z sadzonek wymagają przepikowania do większych pojemników dlatego trzeba na to poświęcić czas. Dobrze jest zawczasu mieć przygotowane wielodoniczki i specjalne tacki. Wiosną, trzymając się ściśle kalendarza przesadza się sadzonki do gruntu oraz sieje inne warzywa takie jak marchew czy buraki. W ciągu całego sezonu wielokrotnie trzeba będzie spulchniać ziemię, pozbywać się chwastów i podlewać rośliny. Sporo troski wymagają pomidory, gdzie trzeba usuwać wilki i podwiązywać rośliny do słupków. Na bieżąco trzeba też walczyć ze szkodnikami roślin. Latem i jesienią przychodzi czas zbiorów. Część warzyw przeznaczona będzie do dłuższego przechowywania dlatego trzeba zapewnić do tego właściwe warunki.

Dodaj komentarz