Jak urządzić dom w stylu marynistycznym?

Jak urządzić dom w stylu marynistycznym?

Styl marynistyczny został stworzony dla miłośników nadmorskich krain, którzy pragną czuć morski klimat na co dzień, nie tylko na wakacyjnych przygodach. Aranżacja budowana jest na spokojnych i chłodnych kolorach, preferuje przestrzeń i dekoracje typu: muszle, rozgwiazdy, latarnie morskie i wiele innych morskich ozdób. Co jeszcze wyróżnia ten styl i jak wprowadzić jego niepowtarzalny klimat do własnego domu lub mieszkania?

Ogólne wyznaczniki stylu marynistycznego

Barwami, które królują w aranżacji tego typu, są biel oraz nasycony błękit. Te dwa kontrastujące z sobą kolory tworzą we wnętrzach chłodny, nadmorski klimat. Podłoga z reguły jest drewniana, lecz w bardziej odważnych aranżacjach przybiera ona oryginalną formę – deski wyglądają, jakby od wielu lat były szlifowane przez morskie fale. Głównym motywem wzorniczym występującym na tkaninach (len, bawełna) są biało-błękitne pasy ułożone w różnych kompozycjach. Motyw ten często pojawia się na poduszkach, w łazience, na tapecie w salonie. Ściany o charakterze rustykalnym zdobią dekoracje, takie jak: wiosła, koła sterowe czy sieci rybackie. Na półkach nie może zabraknąć typowo nadmorskich dekoracji: muszli, lampionów w kształcie latarni morskiej, wodorostów i rozgwiazd.

Czym jeszcze wyróżnia się styl marynistyczny?

Dominacja chłodnej bieli oraz błękitu łagodzona jest ciepłymi odcieniami mebli drewnianych. Fasony mebli często przybierają niespotykane formy i kształty. Łóżko, które przypomina autentyczną łódź rybacką, półka w kształcie przeciętej na pół łodzi – to jedne z najciekawszych przykładów marynistycznej stylizacji. Obszerne wnętrza to miejsce na fototapety z kadrami morskich krajobrazów lub z fantazyjnymi dekorami utworzonymi z muszli, statków i fal morskich. Na półce w pokoju lub salonie nie może zabraknąć mini statku zamkniętego w butelce. Siatka rybacka oraz żeglarskie węzły mogą stanowić ciekawą ozdobę ściany.

Jakie oświetlenie do stylu marynistycznego?

Najbardziej oryginalne modele lamp wyglądają jak prawdziwe lampy oświetlające porty i kutry rybackie. Klosze lamp o dzwonkowatym kształcie wykonane są z metalu, a żarówki dla bezpieczeństwa zamknięte w metalowej siatce. Instalacja składająca się z lin i przytwierdzonych do nich żarówek może zdobić kuchnię – można powiesić ją tuż nad stołem. Oświetlenie w stylu marynistycznym często przybiera formy rustykalnych dekoracji – sprawiają wrażenie starych i zniszczonych. Czasem jednak pojawiają się także niewielki lampki stojące, osłonięte abażurami – ich podstawa to miniaturowy model latarni morskiej, kotwica, koło sterowe lub węzeł marynarski.

Dodaj komentarz