Mamy już 12969 zdjęć | Mamy już 6204 roślin. Jesteś gościem nr 6763461
Kontakt
dodał(a): admin, 10.06.2005 Ilość wyświetleń: 3515
  kornickie niemieckie europejskie  
ścieżka systematyczna:
nazwa łacińska nazwa polska

Prunus spinosa L.

Tarnina

właściwości:
wys/szer proj: 200/200(cm/cm) kategorie :
kolory dominujące w danej połowie miesiąca:
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
opis:

Gęsty ciernisty krzew do wysokości 3m tworzący nieprzebyte zarośla dzięki odrostom korzeniowym. Ptaki znajdują w nim idealne miejsca lęgowe będąc chronionymi przed drapieżnikami. Rośnie wolno, żyje kilkadziesiąt lat. Lubi gleby suche i piaszczyste w ekspozycjach dobrze nasłonecznionych. Roślina miododajna.

Występujące w językach słowiańskich słowo "śliwa", w niemieckim "Schlehe", oraz w łacinie "lividus" = niebieski, są ze sobą spokrewnione. Oznaczałyby one zatem roślinę o niebieskich owocach. Wykopaliska archeologiczne dokumentują wykorzystanie owoców tarniny przez człowieka już w neolicie. Grecy, Rzymianie, Arabowie, ludność średniowiecznej Europy wykorzystywali jej kwiaty i owoce w celach leczniczych i jako pożywienie. Z cierni wytwarzano atrament, a z kory czerwony barwnik do wełny i lnu. Drewno jest wytrzymałe i twarde i nadaje się do toczenia. Wspólnie z głogami krzewy tarniny były pierwszymi wykorzystywanymi przez człowieka roślinami żywopłotowymi, chroniącymi uprawy przed dziką zwierzyną. Owoce tarniny są jadalne, lecz bardzo cierpkie. Cierpkość ta zanika nieco po pierwszych przymrozkach i wtedy nadają się do wyrobu likierów, dżemów i soków. Dżemy z tarniny mają tę zaletę, że się nie psują i można je przechowywać nawet w otwartych słoikach przez wiele miesięcy. Jest to spowodowane właśnie dużą zawartością garbników w owocach.

Na długo przed rozwojem liści w IV pojawiają się krótkotrwałe i intensywnie pachnące śnieżnobiałe kwiaty. Występują bardzo licznie, dzięki czemu wczesną wiosną krzewy można rozpoznać bezbłędnie nawet z daleka wśród zarośli śródpolnych. Kwitnięcie tarniny symbolizuje niejako w naszych szerokościach geograficznych początek wiosny. Bez większego znaczenia dla pszczelarstwa, ale ważny dla owadów dziko żyjących. Owoce rozwijają się bardzo powoli, dojrzałość osiągają dopiero w IX/X, są okrągłe, średnicy 10-15mm z sinym nalotem. Dużą pestkę otacza mała ilość miąższu. Pozostają na gałęziach często przez zimę. Liście małe, skrętoległe, ostro piłkowane, podłużnie eliptyczne, na krótkich ogonkach, ciemnozielone.


pokrój wiosną
Tarnina | Prunus spinosa L. - pokrój wiosną
pokrój latem
Tarnina | Prunus spinosa L. - pokrój latem
pokrój jesienią
Tarnina | Prunus spinosa L. - pokrój jesienią
liść latem
Tarnina | Prunus spinosa L. - liść latem
liść jesienią
Tarnina | Prunus spinosa L. - liść jesienią
owoc
Tarnina | Prunus spinosa L. - owoc
kwiat
Tarnina | Prunus spinosa L. - kwiatsłowa kluczowe: Tarnina, Prunus spinosa L., Rośliny liściaste